ŹRÓDŁA PRENEUMATYCZNE repertuaru MSZY ŚWIĘTEJ
Pierwsza dokumentacja rękopiśmienna repertuaru muzycznego, którego Kościół Rzymski przez wieki używa do liturgii pojawiła się w VIII wieku i nie zawierała notacji muzycznej, ponieważ ta nie była jeszcze znana. Melodie poszczególnych utworów zapisywane były w pamięci wykonawców i stamtąd niejako „odtwarzane”
[1]. Pierwsze świadectwa mają bardzo nikłą ilość oznaczeń wykonawczych, jednakże dają nam one pewność, że pewne teksty były śpiewane.
Najstarsze ze znanych antyfonarzy (mowa tu o antiphonale missarum – antyfonarzach mszalnych), zawierające komplet zapisów tekstów śpiewów liturgicznych, zostały opracowane przez Dom René-Jeana Hesberta i wydane pod wspólnym tytułem Antiphonale Missarum Sextuplex
[2]. Jest to sześć antyfonarzy, oznaczanych skrótem pierwszej litery nazwy miejsca pochodzenia rękopisu:
M Monza, Trésor de la Cathédrale, ms. Cantatorium (II poł. IX wieku)
R Zurich, Zentralbibliothek, ms. Rh 30, Graduale z Rheinau (ca roku 800)
B Bruxelles, Bibliothèque Royal, ms. 10127-10144, Graduale z Mont-Blandin (z przełomu VIII/IX wieku)
C Paris, Bibliothèque Nationale, ms. lat. 17436, Graduale z Compiegne (II poł. IX wieku)
K Paris, Bibliothèque Nationale, ms. lat. 12050, Graduale z Corbie (po roku 853)
S Paris, Bibliothèque Sainte-Geneviève, ms. 111, Graduale z Senlis (pomiędzy 877 a 882 rokiem)
Na marginesie jednego z graduałów – Corbie (Paris, Bibliotheque Nationale, lat. 12050), na wysokości incipitów antyfon introitów i communio widoczne są oznaczenia odnoszące się do modalności, czy tonów psalmowych poszczególnych utworów. Pojawiają się tam następujące skróty: AP, PP, AD, PD, ATR, PTR, ATE, PTE i oznaczają kolejno: authenticus protus, plagalis proti, authenticus deuterus, plagalis deuteri, authenticus tritus, plagalis triti, authenticus tetrardus, plagalis tetrardi
[3].
W Graduale Triplex, na początku każdego utworu oraz w Graduale Novum I, w Index alphabeticus cantuum I, znajdują się sigle M, R, B, C, K, S (wszystkie, lub tylko część). Obecność choćby jednego tylko skrótu świadczy o tym, że dany utwór należy do authenticum fontium gregorianorum – autentycznego repertuaru śpiewu gregoriańskiego, skomponowanego w okresie klasycznym. Grecka litera λ w miejscu któregoś z manuskryptów oznacza brak utworu w danym kodeksie.
ŹRÓDŁA PRENEUMATYCZNE repertuaru LITURGII GODZIN
Najstarszym znanym dokumentem mówiącym o liturgii godzin jest ms. Paris B.N. lat. 17436, zwany Antyfonarzem z Compiègne. Teksty śpiewów oficjum również zostały wydane w układzie synoptycznym w formie Corpus Antiphonalium Officii z podziałem na tradycję rzymską (cursus romanus)
, którą reprezentują następujące antyfonarze:
C Paris, Bibliothèque Nationale, ms. lat. 17436, Antiphonale z Compiègne; (pomiędzy 860 a 880 rokiem)
G Durham, Chapitre, ms. B. III. 11, Antiphonale (XI wiek)
B Bamberg, Staatliche Bibliothek, ms. lit. 23, Antiphonale (koniec XII wieku)
E Ivree, Chapitre, ms. 106, Antiphonale (XI wiek)
M Monza, Chapitre, ms. c. 12.75, Antiphonale (XI wiek)
V Verona, Chapitre, ms. XCVIII, Antiphonale (XI wiek)
i monastyczną (cursus monasticum)
z następującymi kodeksami:
H St. Gallen, Stiftsbibliothek, ms. 390-391, Antiphonale (pomiędzy 986 a 1011 rokiem)
R Zurich, Zentralbibliothek, ms. Rh 28, Antiphonale z Rheinau (XIII wiek)
D Paris, Bibliothèque Nationale, ms. 17296, Antiphonale z Saint-Denis (XII wiek)
M Paris, Bibliothèque Nationale, ms. 12584, Antiphonale z Saint-Maur-Les-Fossés (przełom XI i XII wieku)
S London, British Museum, ms. additional 30850, Antiphonale z Silos (XI wiek)
L Benevento, Biblioteca Capitolare, ms. V. 21, Antiphonale z Sain-Loup
(koniec XII wieku)
ŹRÓDŁA NEUMATYCZNE repertuaru MSZY ŚWIĘTEJ
Repertuar mszalny zawiera wiele kodeksów rękopiśmiennych, z których naj-ważniejsze i najistotniejsze, z punktu widzenia interpretacyjnego, posłużyły do opracowania wydania graduału z potrójną notacją Graduale Triplex. Sigla użyte w GT oraz GNo odnoszą się do następujących kodeksów:
L Laon, Bibliothèque Municipale, ms. 239, Graduale (Lan)
.
Opis: Graduał zapisany około 930 roku w regionie Laon, używany w Katedrze w Laon w XI-XIII wieku. Seria wersetów allelujatycznych pokrywa się z Ordinarium katedry w Laon XIII wieku. Zawiera śpiewy liturgii mszy św., wykonywane podczas mszy kapitulnych. Pewne braki zauważalne są szczególnie w styczniu, lipcu i październiku.
Notacja: metzeńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i pionową linią depozycji. Obecne litery romanusa oraz znaki tyrońskie.
Faksymile: Le codex 239 de la Bibliothèque de Laon, PM, X.
C St. Gallen, Stiftsbibliothek, ms. 359, Cantatorium (Gal1)
.
Opis: Pochodzi z Biblioteki Klasztornej w Sankt Gallen, napisane w latach 922-926. Jest księgą przeznaczoną dla solisty, dlatego też zawiera wyłącznie śpiewy responsorium-graduale, alleluia i tractus, a z pozostałych notowane są wyłacznie incipity. Jest pierwszym na świecie w całości zachowanym rękopisem ze średniowieczną notacją neumatyczną.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i depozycji. Obecne litery romanusa oraz epizemy. Faksymile: Cantatorium de Sain-Gall, PM, 2/II; MPG, 3.
E Einsiedeln, Stiftsbibliothek, ms. 121, Graduale (Ein/Mur3)
.
Opis: Graduał z Biblioteki Klasztornej w Sankt Gallen, powstał za czasów Grzegorza, opata klasztoru w latach 964-996. Proweniencja rękopisu nie jest pewna. Mógł zostać napisany w St. Gallen, jednakże seria wersetów allelujatycznych podobna jest bardziej do z Mürbach, ms. 429 z Colmar (Mur2)
. Najstarszy z graduałów z notacją sanktgalleńską. Na kartach 417-427 znajduje się skrócony wersykularz antyfon komunijnych wraz z podanymi tonami psalmowymi.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i depozycji. Obecność niezwykle dużej liczby liter romanusa i epizem.
Faksymile: Le codex 121 de la Bibliothèque d’Einsiedeln, PM, IV; Codex 121 Einsiedeln: Graduale und Sequenzen Notkers von St. Gallen, 2 vols., Weinheim 1991, Berlin 1996 [faksymile kolorowe, w rozmiarze oryginału 12x17 cm]
G St. Gallen, Stiftsbibliothek, ms. 339, Graduale (Gal2)
.
Opis: Graduał z Biblioteki Klasztornej w Sankt Gallen, napisany na początku XI wieku, poprzedzony kalendarzem obejmującym lata 997-1011, po którym następuje skrót martyrologium i sakramentarza. Nad rękopisem pracował prawdopodobnie mnich Hartker.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i depozycji. Obecność liter romanusa i epizem.
Faksymile: Les codex 339 de la Bibliothéque de Sain-Gall, PM, I.
SG
St. Gallen, Stiftsbibliothek, ms. 376, Graduale (Gal3)
.
Opis: Graduał z Biblioteki Klasztornej w Sankt Gallen, z początku XI wieku. Poprzedzony jest skrótem martyrologium, po którym następuje troparium, kyriale i processionale. Dołączony kalendarz obejmuje lata 1022-1034, a sekwencjarz lata 1064-1070.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i depozycji. Obecność liter romanusa i epizem.
Faksymile: rękopis nieopublikowany.
H St. Gallen, Stiftsbibliothek, ms. 390-391, Antiphonale
.
Opis: Antyfonarz napisany przez bł. Hartkera (Reclusus Hartkerus St. Gallus), mnicha rekluza opactwa w Sankt Gallen pomiędzy 986 a 1011 rokiem. Zawiera neumatyczny zapis repertuaru liturgii godzin, a więc formy takie jak: antiphona, invitatorium, responsorium, versus.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną
linią elewacji i depozycji. Obecność liter romanusa i epizem.
Faksymile: Antiphonaire de Hartker, Manuscrits de Saint Gall, PM 2/I; MPG 4/I i 4/II.
B Bamberg, Staatsbibliothek, ms. lit. 6 (Bab1)
.
Opis: Graduał Kościoła pw. św. Emmerama (ca 605 Poitiers – 652 Aschheim)
z Ratyzbony (nazywany Graduałem św. Emmerama), oprócz tradycyjnej części Graduale, zawiera sekwencje, antyfony procesyjne i tropy. Napisany około 1000 roku. Sądząc po dodatkach, jakie posiada, był używany w Bambergu w XI wieku.
Notacja: sanktgalleńska z osią pisma charakteryzującą się ukośną linią elewacji i depozycji. Obecność liter romanusa i epizem.
Faksymile: Die Handschrift Bamberg, Staatsbibliothek Lit. 6, MP II
Le Graduel Romain..., 132; S. Corbin, op. cit., 357; S. Klöckner, Handschrift 376 der Stiftsbibliothek von St. Gallen, “Beiträge zur Gregorianik” 38 (2004), 79-86.
|